PJ5/SP6EQZ, PJ5/SP6IXF

Koleżanki i Koledzy,

Nasza kolejna wyprawa na PJ5 staje się faktem. Jutro po południu wyruszamy z Januszem do Warszawy a w środę o 7.05 rano odlatujemy poprzez Paryż i Sint Martin na Sint Eustatius. Na lotnisku pożegnają nas Tomek SP5UAF i Bogdan SP5WA i zabiorą nasz samochód (mni tnx !).

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem na PJ5 powinniśmy wylądować w środę około godz. 15.00 czasu lokalnego ( 20.00 w SP). Pracę na pasmach planujemy rozpocząć w czwartek po rozstawieniu anten i zainstalowaniu sprzętu (około 17.00 - 18.00 czasu SP).

Wszystko jest przygotowane i zapięte na ostatni guzik, sprzęt sprawdzony, bagaże spakowane i zważone. Będzie tego prawie 150 kg, głównie sprzętu i anten bo na wyspie nie potrzebujemy za dużo odzieży, jako że temperatury tam panujące to 25C nocą i około 30C w dzieñ. Tym razem lecimy tylko we dwójkę, bez żon, co ma swoje dobre i złe strony. Tegoroczne przygotowania były spokojniejsze bo ciężar odpowiedzialności jest mniejszy i nie jedziemy już w nieznane.

Będziemy nadawać z tej samej lokalizacji co w roku ubiegłym, gdyż nie ma chyba lepszego miejsca na wyspie z otwartymi kierunkami na EU, JA i W. Niewielkiej zmianie uległ nasz sprzęt a dodatkowo zabieramy ze sobą spiderbeama na 5 górnych pasm (w ubiegłym roku nie mieliśmy anteny kierunkowej).

W sobotę miało miejsce pożegnalne spotkanie z krótkofalowcami wrocławskimi na którym przedyskutowaliśmy strategię pracy na poszczególnych pasmach i jeszcze raz sprawdziliśmy z listą czy wszystko przewidziane do zabrania jest spakowane. Analizując ilości QSO's na poszczególnych pasmach przeprowadzonych w roku ubiegłym oraz wysoki aktualnie SFI zdecydowaliśmy, iż w pierwszej kolejności będziemy pracować na 12 i 10 metrach gdzie w roku ubiegłym było bardzo mało QSOs i wielu kolegów nie ma cfm PJ5 na tych pasmach.

Wielu kolegów dopytuje się też o 160m. Mimo ponad 1100 QSO w roku ubiegłym przeprowadzonych przeze mnie w tym paśmie (w tym 17 z SP i 180 z EU) w dalszym ciągu jest duże zapotrzebowanie na PJ5 na tym paśmie i w związku z tym będziemy tam aktywnie pracować.

W części fonicznej WWDX Contestu Janusz wystartuje pod znakiem PJ5/SO6X i zapewne będzie jedyną stacja dającą mnożnik PJ5 w tych zawodach.

Dzięki uprzejmości i dużego nakładu pracy włożonego przez Tomka SP5UAF mamy też nową stronę wyprawy: http://pj5-2011.dxing.pl/, której konstrukcja jest taka, że w prosty sposób możemy na nią bezpośrednio wprowadzać najnowsze wiadomości i zdjęcia z naszych kolejnych poczynañ. Każdy może też na nią wprowadzać komentarze. Strona będzie jeszcze uzupełniona o prognozę propagacyjną. Dziękujemy Tomkowi za to raz jeszcze.

Na wyspie, podobnie jak w roku ubiegłym będziemy mieli ciągły dostęp do internetu, więc ewentualne wskazówki, sugestie czy też ocenę naszej pracy prosimy przesyłać bezpośrednio na nasze adresy e-mailowe. Prosimy nie wpisywać żądañ co do zmiany pasma na DX cluster, bo mimo, że będziemy widzieć na bieżąco wpisy to zmiana pasma nie będzie możliwa, gdyż przy pracy dwóch stacji z tego samego QTH i używających wspólnych anten i filtrów pasmowych nie jest to łatwe do wykonania.

Podobnie jak poprzednio nasze logi będą wprowadzane na bieżąco na club log (bezpośrednie linki są na naszej stronie). Zdecydowaliśmy z Januszem iż nasze poprzednie QSO's pozostają na serwerze aby każdy mógł sobie sprawdzić na jakich pasmach nas zaliczył. Prosimy o nie powtarzanie QSO's na tym samym paśmie tą samą emisją.

W tej chwili każdy z nas ma po ok. 12 500 QSO w logu, wszystko ponad tę liczbę będą nowymi QSO's. Nie przewidujemy jakichś specjalnych QRG dla stacji SP ale będziemy Was w jasny sposób informować gdzie nas wołać (na fonii wołajcie po polsku).

Do usłyszenia z Sint Eustatius! 73! Janusz PJ5/SP6IXF & Włodek PJ5/SP6EQZ

Wyświetlony 962 razy

Więcej w tej kategorii:

Media

Najbliższe zawody zaliczane do współzawodnictwa Intercontest KF

CQ WW DX SSB Contest

24 - 25.10.2020

Wiadomości DXNews.com

DX Engineering Radio Blog

Podcasty QSO Today

 • N9JIM
  Episode 323 - Jim Moss -...
 • NQ1R
  Episode 322 - Bob Inderbitzen -...
 • WX2S
  Episode 321 - Steve Masticola -...
 • W6LG
  Episode 320 - Jim Heath -...
 • AJ8B
  Episode 319 - Bill SalYers -...

Członkowie SP DX Clubu (losowe zdjęcia z galerii):

Powrót na górę strony