Masz pytanie? Szukasz informacji?
Kategorie
< Wszystkie tematy
Drukuj

DX Cluster. Jak używać?

DX Cluster jest powszechnie i chętnie używanym narzędziem. Pozwala bardzo szybko znaleźć podmioty poszukiwane na danych pasmach czy danymi emisjami czy tez po prostu interesujące stacje. Współczesne narzędzia pozwalają na ustawienie alarmów albo odpowiednich kolorów, które informują nas o tym, że pojawiający się spot stanowi dla nas nowy punkt.

Nowoczesne programy przeznaczone do prowadzenia komputerowego dziennika zwykle są wyposażone także w DX Cluster, który sprawdza pojawiające się spoty, weryfikuje z naszym dziennikiem i informuje, jeśli do DX Clustera trafi nowy dla nas kraj. Jeśli dodatkowo program współpracuje z transceiverem, zwykle wystarczy kliknąć w pojawiający się spot, a radio samo przestraja się na częstotliwość DX’a, a w przypadku niektórych programów nawet ustawia split i odpowiednią emisję.

To są wszystko wspaniałe ułatwienia i doskonałe narzędzia, ale jakże często można zaobserwować, że krótkofalowcy stają się niewolnikami takich technologii. Chodzi o to, aby DX Cluster nie zastąpił umiejętności słuchania, umiejętności samodzielnego wyszukiwania stacji czy umiejętności obserwowania stylu pracy stacji DX. Nie zapominajmy o tym, że nasze transceivery posiadają gałkę VFO i warto wiedzieć, jak jej używać.

Powszechne wykorzystywanie DX Clustera sprawia także, że często można zaobserwować, że jest używany niezgodnie z jego przeznaczeniem. Jakże często można zaobserwować wysyłane za pośrednictwem DX Clustera bezsensowne komentarze czy wręcz zjawisko prowadzenia rozmów za jego pośrednictwem.

Już kilka lat temu problemy związane z niewłaściwym korzystaniem z DX Clustera opisał na swoim blogu Paul F6EXV i choć od chwili napisania jego artykułu minęło kilka lat, nie stracił nic na swojej wartości. Warto zapoznać się ze spisanymi przez niego uwagami.

Używanie DX Clustera

Źródło Blog F6EXV: http://f6exv.wordpress.com/2009/02/27/dx-cluster-use/

DXowanie już nie jest tym, czym było kiedyś… za sprawą nowych technologii. Kiedy ponad 30 lat temu zaczynałem DXować, osoby poszukujące rzadko spotykanych krajów, organizowały sieci łączności w pasmach VHF albo czasem nawet telefonowały do siebie, kiedy tylko na paśmie pojawił się bardzo poszukiwany kraj albo poszukiwana przez kogoś stacja. W tamtym czasie w Bordeaux używaliśmy częstotliwości 145.450. Można było czasem usłyszeć krótkie informacje typu: “W tej chwili na 21.295 pracuje VK9YA. Słucha ze sliptem 6 up. Tutaj F6BKI”.

Obecnie wszyscy DXmani podłączeni do Internetu dzielą się w czasie rzeczywistym wszystkimi informacjami i jednocześnie otrzymują informacje z całego świata, ponieważ sieć klastrów obejmuje cały świat. Jeśli w paśmie 17m pojawia się stacja ZL8, w ciągu minuty dzięki sieci klastrów wie o tym cały świat.

Jednakże zdarza się, że na klastrach pojawiają się informacje błędne, dlatego sądzę, że warto przypomnieć użytkownikom kilka podstawowych zasad, których – moim zdaniem – należy przestrzegać, korzystając z klastrów.

Klaster nie jest przeznaczony do nawiązywania QSO

Coraz częściej można zaobserwować sytuacje, kiedy dwóch krótkofalowców podłączonych do klastra wymienia za jego pośrednictwem raporty, czasem np. po nawiązaniu umówionej łączności w paśmie 160m. Raporty nie powinny być przekazywane poprzez klaster, ale jedynie podczas łączności. W przeciwnym wypadku, dlaczego po prostu nie zadzwonić do siebie, aby zaliczyć łączność? Podawanie raportów poprzez klaster może sprawić, że łączność nie będzie zaliczona do DXCC.

Nie wysyłaj na klaster informacji o stacji, której nie słyszysz

Jakże często można zobaczyć na klastrach informacje typu:

DX de F6XYZ 21260.0 FK8ZZ No copy in Paris

W większości takich przypadków informacja o pracy DXa została wysłana kilka minut wcześniej przez kogoś, kto tego DXa odbierał. Wyobraźmy sobie, że wszystkie podłączone do klastra stacje zaczną informować świat, że nie słyszą tego DXa. Klaster zostanie wypełniony informacjami zupełnie bezużytecznymi.

Klaster nie służy do prowadzenia rozmów

Należy ograniczyć używanie komend “announce” oraz “announce/full” do niezbędnego minimum. Przed zapytaniem o QSL managera jakiejś stacji należy raczej przeszukać zasoby Internetu lub samego klastra, używając komendy typu “SH/QSL DX0AA”. Prawdopodobnie informacja zostanie znaleziona bez konieczności pytania stacji z całego świata.

Należy także unikać rozmów ze znajomymi za pośrednictwem klastra. W miejsce używania komendy „Ann” należy używać „Talk”, aby przejść w tryb rozmowy ze znajomym podłączonym do klastra.

Jeśli zaś chcesz poinformować świat o tym, że otrzymałeś kartę QSL od jakiejś DXpedycji i jesteś jednym z pierwszych, który takie potwierdzenie otrzymał, użyj funkcji „Ann” zamiast wysyłania fałszywych spotów typu:

DX 14000.0 KH8SI QSL received today

Jeśli chodzi o powyższy przykład, pamiętaj że tak wysłany spot będzie traktowany jak prawdziwa informacja przez oprogramowanie komputerowe, powodując np. uaktywnianie powiadomień czy alarmów w programach logujących i wyświetlenia tam informacji, że pojawiła się poszukiwana na danym paśmie stacja DX. Stacje, które padną ofiarą takiej fałszywej informacji, znienawidzą tych, którzy takie wiadomości wysyłają…

Komentarze dołączane do spotów powinny zawierać raczej jakieś użyteczne dane, a nie informację świadczącą co najwyżej o dowartościowaniu własnego ego. Zatem zamiast wysyłania komentarza typu “yesssssssssss first call !” warto raczej podać informację o wielkości splitu.

Klaster to nie papuga

Jeśli znalazłeś jakąś informację na klastrze i udało ci się nawiązać łączność, nie ma potrzeby, abyś ponownie wysyłał na klaster spot dotyczący tej stacji, ponieważ świat już doskonale wie o tym, że na danej częstotliwości jest ta stacja DX. Po prostu unikaj powtórzeń. Jakże często widzimy spot tego samego DXa, pojawiający się nawet kilkadziesiąt razy w ciągu pięciu minut…

Należy także pamiętać, że niektóre informacje są wysyłane z błędami. Na przykład stacja 6W1CXX jest spotowana jako BW1XX. Klaster nie jest biblią i zawsze MUSISZ sam usłyszeć w swoim radiu znak korespondenta, a nie bezkrytycznie przyjmować informacje pojawiające się na klastrze.

DXpedycja może nie być podłączona do klastra

Jeśli słyszysz stację pracującą z poszukiwanej wyspy należącej do P29 w paśmie 15m i wyślesz na klaster prośbę, aby zrobili QSY na 17m, taka informacja najprawdopodobniej do nich nie dotrze. Na odległej wyspie sytuacja może być taka, że wyprawa nie jest podłączona do sieci i nie będzie w stanie odebrać twojej informacji. Poza tym wyprawa jedzie w takie miejsce nie tylko dla ciebie, a wysyłanie takich próśb świadczy jedynie o twoim egoizmie, o którym w taki sposób powiadamiasz cały świat.

Klaster nie jest także przeznaczony do wysyłania wyrazów niezadowolenia, przynajmniej jeśli chodzi o same spoty. Nie krytykuj DXpedycji za to, że nie pracuje na danym paśmie. Po prostu obserwuj pasma, a prędzej czy później wyprawa pojawi się na potrzebnym tobie paśmie. Sam nie jesteś w tym odległym miejscu, z którego pracuje wyprawa i nie wiesz, z jakimi problemami i lokalnymi uwarunkowaniami muszą sobie radzić uczestnicy DXpedycji.

DX klaster nie jest przeznaczony do tego, abyś spotował sam siebie

Nie wysyłaj spotów o własnej stacji, informując o tym, że pracujesz na danej częstotliwości. Nawet jeśli masz SKED. Jeśli przebywasz na poszukiwanej wyspie IOTA, bardzo szybko ktoś inny zrobi to za ciebie, kiedy tylko pojawisz się na paśmie. Twoje ego nie ucierpi, jeśli chwilę poczekasz aż ktoś inny wyśle spot. Wyobraź sobie, że wszyscy spotują sami siebie: klaster byłby pełen bezużytecznych informacji.

Nie spotuj także sąsiada, który mieszka obok ciebie, nawet jeśli chcesz poinformować, że podaje CQ DX. Ty go słyszysz, ale to nie oznacza, że on jest słyszany przez stacje DX. Niech raczej taki spot wyśle jedna z takich stacji.

Niektórzy nie są podłączeni do klastra…

Zupełnie bezcelowe jest dziękowanie korespondentowi za łączność za pośrednictwem klastra przy okazji wysyłania spotu. Prawdopodobnie i tak już takie podziękowania zostały przekazane podczas QSO, a poza tym być może twój korespondent nie jest podłączony do klastra i nie będzie nawet mógł przeczytać twoich podziękowań. Lepiej po prostu wyślij do niego kartę QSL!

Często spotykany komentarz “Tnx new one” być może jest miły, ale kogo to obchodzi? Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby każdy wysyłał spot o każdym nowym kraju, jaki zrobił…

Klaster nie stanowi kopii twojego logu

Nie warto informować całego świata o fakcie nawiązania łączności ze stacją DL w paśmie 20m, czy o łączności z Polską na PSK w paśmie 17m. Nawet początkujący krótkofalowiec sam znajdzie takie stacje na pasmach, jeśli tylko włączy swój transceiver. Bezpodstawne jest tłumaczenie, że początkujący radoamatorzy poszukują każdego podmiotu: początkujący krótkofalowiec musi nauczyć się posługiwać gałką VFO.

Zaś jeśli nie ma dobrych warunków i na pasmach nie słychać żadnych DXów, nie ma też potrzeby wysyłać na klaster bezużytecznych informacji.

Co spotować, a czego nie spotować

Należy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Pomaganie początkującym krótkofalowcom poprzez spotowanie każdej stacji, to zdecydowanie negatywny przykład.

Nie ma generalnej zasady, który by wyjaśniała, jakie stacje spotować. Stacje rzadkie i interesujące nie ograniczają się tylko do tego, czego ty sam potrzebujesz.

Nawiązanie łączności z Ukrainą w paśmie 15m emisją PSK nie jest żadnym wybitnym osiągnięciem, o którym należy poinformować cały świat.

Nawiązanie łączności z Florydą na 17m/CW jest być może miły faktem, ale czy od raz musi o tym wiedzieć cały świat?

Praktycznie każda stacja daje punkty do jakiegoś dyplomu (DOK dla DL, kod pocztowy w przypadku stacji z Hiszpanii, departament we Francji, hrabstwo w USA itd.). To jednak nie oznacza, że należy spotować wszystko, co się usłyszy. Czego będą warte takie dyplomy zdobyte tylko w oparciu o obserwowanie monitora i klastra?

Jeśli wyślesz spot dotyczący pracy stacji okolicznościowej, na pewno będzie to mile widziane. Poszukiwane stany USA także warto zaspotować (np. Wyoming czy też obie Dakoty), ale czy ktokolwiek poszukuje stanu New York ?

Podsumowując chciałbym napisać, że powyższe uwagi to tylko jeden punkt widzenia. DX Cluster to oczywiście niezwykle cenna zdobycz techniki, ale nie zapominajmy, że wszystko co przechodzi przez klaster, w ciągu kilku sekund okrąża cały świat. A poza tym zawsze lepiej jest samemu znaleźć ciekawą stację DX, zanim ktoś dotyczący takiej stacji spot: mniej wołających, większe prawdopodobieństwo nawiązania łączności … A zatem przede wszystkim używajmy VFO w naszych transceiverach!

73
Paul


Jeżeli masz jakieś uwagi do tekstu publikacji (sugestie, pomysły, korekty-tekstu itp.), prosimy o przekazanie ich w komentarzu (prosimy o podpisanie komentarza swoim znakiem).Publikacja została opracowana z ideą otwartego wykorzystania przez wszystkich zainteresowanych. Jednakże autorzy tekstów i tłumaczeń nie wyrażają zgody na jakiekolwiek wykorzystywanie publikacji w żadnych wydawnictwach (tradycyjnych czy internetowych) o charakterze komercyjnym czy dochodowym.

Spis treści