DXCC. Zmiany zasad, dotyczące stacji remote
Ważne dla uczestników DXCC informacje nadeszły z ARRL. 21 stycznia na stronie ARRL opublikowano informację dotyczącą zmiany zasad DXCC. Komitet ARRL wprowadził zmiany, których celem jest sprecyzowanie zasad dotyczących pracy zdalnej. Decyzja o wprowadzeniu zmian została podjęta podczas corocznego zebrania, które odbyło się w dniach 16 – 17 stycznia w Windsor, Connecticut.
Zmiany regulaminu DXCC dotyczą sekcji I, podsekcji numer 8 i 9. Zmodyfikowane zasady w sposób bardziej szczegółowy wyjaśniają, na jakich zasadach mogą być zaliczane do DXCC łączności ze stacjami, które są sterowane zdalnie. David K1ZZ, Prezes ARRL, opisuje zmiany jako subtelne, ale jednocześnie istotne. Zmodyfikowane zasady stanowią, że łączności ze stacjami posiadającymi odpowiednie licencje, zainstalowanymi jako stacje stałe (land-based), sterowanymi zdalnie są zaliczane do DXCC. Miejsce, z którego odbywa się sterowanie stacji (lokalizacja operatora) nie musi być miejscem stałym (land-based), operator może znajdować się dosłownie gdziekolwiek.
„Zawsze było dozwolone zaliczanie łączności dla obydwu stacji, o ile operator stacji sterowanej zdalnie znajdował się na terenie tego samego podmiotu DXCC, na którym znajdowała się stacja” – jak wyjaśnił K1ZZ. „W tej chwili lokalizacja operatora nie ma żadnego znaczenia; operator może znajdować się nawet po drugiej stronie Księżyca, o ile będzie w stanie stamtąd sterować zdalnie stacją znajdującą się na Ziemi”. W dalszym ciągu o lokalizacji stacji stanowi lokalizacja nadajnika, a – dla celów DXCC – wszystkie nadajniki i odbiorniki muszą być zlokalizowane w okręgu o średnicy maksimum 500 metrów, wyłączając anteny.
Według starych zasad, jeśli jakaś stacja była sterowana z miejsca znajdującego się na terenie innego podmiotu DXCC, łączność z taką stacją nie była zaliczana do DXCC. „Nie było możliwe wyegzekwowanie przestrzegania tego zapisu, chyba że ujawniał to sam operator”, powiedział Sumner.
Komisja przyjęła zatem nowy zapis, obecnie Podsekcja 11 (kolejne podsekcje zostaną odpowiednio przenumerowane), który uznaje rzeczywistość stosowania technologii, umożliwiającej zdalną pracę oraz kładzie większy nacisk na operatorów, jeśli chodzi o zastosowanie tej technologii w sposób etyczny i odpowiedzialny.
„Zagadnienia dotyczące pracy zdalnej i DXCC powinien indywidualnie ocenić każdy operator, biorąc pod uwagę etyczne ograniczenia, które jest w stanie zaakceptować w celu uzyskania dyplomu DXCC lub innego dyplomu”, mówi nowe reguła. W innym miejscu z kolei dodaje „właściciel osiągnięć dyplomowych powinien być przekonany o prawidłowości posiadanych dyplomów i stanów osiągnięć. Oczywiście zawsze przykładano uwagę do tego aspektu współzawodnictw dyplomowych, ale w obecnych czasach, kiedy mamy tyle dyplomów i tylu zawodników, jest to ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem, aby „uczestniczyć w tej grze w sposób etyczny””.
Podsekcja 11 potwierdza ponadto, że zdobycze technologiczne „stanowią wyzwanie w definiowaniu zasad DXCC”, ale podkreśla także, że intencją nowych przepisów jest sprawa zasadnicza: „W dalszym ciągu do operatora stacji będzie należeć decyzja, jakiego rodzaju legalnego zdalnego sterowania będzie używał (o ile w ogóle będzie), aby uzyskać kolejne punkty do dyplomu”, określa zmodyfikowany przepis.
Na podstawie artykułu ze strony ARRL: ARRL Board Okays Changes to DXCC Program, VHF and Above Contesting Rules