Co roku 18 kwietnia świętujemy World Amateur Radio Day. Właśnie tego dnia w 1925 w Paryżu roku powstał Międzynarodowy Związek Krótkofalowców czyli IARU (International Amateur Radio Union).

To właśnie pierwsi radioamatorzy odkryli, że zakres fal krótkich jest jak najbardziej użyteczny do łączności. To odkrycie szybko postawiło radioamatorów w trudniej sytuacji i niebezpieczeństwie zepchnięcia na boczny tor przy ustalaniu sposobu wykorzystania i podziale zakresów pasm. Pionierzy krótkofalarstwa spotkali się w 1925 roku w Paryżu i utworzyli IRAU – organizację, której zadaniem od początku jest wspomaganie ruchu radioamatorskiego.

Zaledwie dwa lata później, podczas Międzynarodowej Konferencji Radiotelegraficznej, radioamatorzy uzyskali dostęp do pasm 160, 80, 40, 20 i 10 metrów. Ten dostęp mamy po dzień dzisiejszy. Od chwili powstania IARU prowadzi intensywne działania, których celem jest ochrona częstotliwości użytkowanych przez radioamatorów oraz rozszerzenie tych alokacji. Dzięki wsparciu lokalnych władz administracyjnych z każdej części świata krótkofalowcy mogą prowadzić doświadczenia i przeprowadzać łączności praktycznie w całym spektrum fal radiowych.


Z 25 krajów, które tworzyły IARU w 1925 roku związek urósł do obecnie 160 krajów członkowskich z trzech regionów. IARU Region 1 obejmuje Europę, Afrykę, Środkowy Wschód i Północną Azję. Region 2 to obydwie Ameryki, a Region 3 to Australia, Nowa Zelandia, kraje Pacyfiku i większość obszaru Azji. International Telecommunication Union (ITU) uznaje IARU jako organizację reprezentującą interesy Radia Amatorskiego.

Krótkofalarstwo jest dzisiaj popularniejsze niż było kiedykolwiek, co przekłada się na ponad 3 miliony licencjonowanych operatorów!

Światowy Dzień Krótkofalowca (World Amateur Radio Day) to dzień, kiedy organizacje członkowskie IARU mogą prezentować swoje możliwości szerszej publiczności i świętować międzynarodową przyjaźń z innymi radioamatorami.

Światowy Dzień Krótkofalowca 2021 ma specjalny temat wiodący ogłoszony przez IARU Administrative Council: “Krótkofalarstwo: W domu, ale nigdy samotnie”. Pandemia wymusiła fizyczną izolację, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, a społeczność krótkofalowców pozytywnie podeszła do wszelkich możliwości poradzenia sobie z tą izolacją. Spontanicznie powstały lokalne i globalne przedsięwzięcia. Na poziomie lokalnym powstały sieci wzajemnej pomocy i „weryfikacji” kondycji innych krótkofalowców, szczególnie tych w zaawansowanym wieku. Zorganizowano pracę wielu stacji okolicznościowych, promujących bezpieczny sposób funkcjonowania.

Rozwój szczepionek daje pewną nadzieję na pewną normalizację sytuacji na świecie pod koniec 2021 roku, ale w czasie Światowego Dnia Krótkofalowca 2021 pandemia wciąż będzie nam towarzyszyć z dużą siłą. Przesłanie tegorocznego święta krótkofalarstwa to okazja dla organizacji członkowskich IARU na przekazanie lokalnym władzom przesłania o znaczeniu i wartościach radia amatorskiego.

Wydany przez AIRU plakat na World Amateur Radio Day może być pobrany u wykorzystany do promocji WARD. Plakat jest dostępny w dwóch rozmiarach: 61cm x 91cm oraz mnieszym formacie A4.

Grupy i kluby mogą promować aktywności WARD w mediach społecznościowych wykorzystując hash tag #WorldAmateurRadioDay w serwisach Twitter oraz Facebook. IARU będzie publikować na swojej stronie informacje o aktywnościach WARD. Wszelkie informacje o planowanych aktywnościach WARD należy przesyłać do Sekretarza IARU (David Sumner K1ZZ). Przesłane informacje będą opublikowane na stronie IARU.

Szczegóły na stronie: https://www.iaru.org/on-the-air/world-amateur-radio-day/

Komentowanie jest wyłączone

Archiwum wiadomości

kwiecień 2021
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

Najnowsze komentarze